A multikulturális nevelésről: definíció, megközelítési módok, fejlődés, dimenziók
Definíció: Tanterv-tartalmú megközelítés: fő célja, hogy a tanterv részévé tegye a kulturális és nemi csoportosulások hangjának, tapasztalatainak, kultúrájának, küzdelmeinek bemutatását Eredmény központú megközelítés: célok, elméletek és stratégiák rendszere, amelyek az alacsonyabb társadalmi osztályba tartozó diákok, a színesbőrű és fogyatékkal élők, valamint a nők tanulmányi előmenetelén hivatottak javítani Csoportközi megközelítés: célja, hogy segítsen a diákoknak pozitívabb attitűdöket kialakítani a különböző fajú, nemű és kultúrájú csoportokkal szemben; továbbá célja, hogy olyan elnyomott csoportok tagjainak segítsenek, mint a különböző faji csoportok, nők, fogyatékkal élők, hogy azok pozitívabb érzéseket fejleszthessenek ki magukban saját csoportjuk iránt Banks (2003) öt dimenzióját különbözteti meg a multikulturális nevelésnek és oktatásnak, melyek az alábbiak: Tudáskonstrukciók: magában foglalja, hogy a tanárok milyen mértékben segítenek diákjaiknak megérteni, felfedezni és meghatározni, hogy egy bizonyos tudományterületen belül az implicit kulturális feltevések, referenciakeretek, perspektívák és előítéletek miként befolyásolják a tudás felépülésének módjait Előítéletek csökkentése: célja a demokratikusabb értékek és viszonyulás kifejlesztése minden egyes tanulóban Az esélyegyenlőség pedagógiája: akkor áll fenn, amikor a pedagógusok úgy módosítják tanítási gyakorlatukat, hogy ezzel elősegítsék a különböző rasszokból, etnikai, társadalmi csoportból származó, eltérő kultúrájú és nemű diákok tanulmányi előmenetelét Az iskola kulturális és szervezeti fejlesztése: az iskola kultúrájának újragondolását, felépítését jelenti, beleértve az intézmény légkörét, fizikai környezetét, az iskolavezetés, a tanárok és az adminisztratív személyzet elvárásait, hiedelmeit, a címkézés menetét, a tanítás stílusát és stratégiáit éppúgy, mint a tesztelés, vizsgáztatás módját, megfelelő tankönyvek kiválasztását, használatát az oktatási folyamatban Felhasznált irodalom: Banks, J. A. (2003): Multicultural Education: Goals and Dimensions. Czachesz Erzsébet (1997): Multikulturális nevelés (szócikk). In Báthory Zoltán – Falus Iván (főszerk.) (1997): Pedagógiai lexikon. II. kötet. Keraban Könyvkiadó, Budapest, 499–500. o. Torgyik Judit: Multikulturális társadalom, multikulturális nevelés, Új Pedagógiai Szemle, 2004, 4-5., 4-14
A multikulturális nevelés-oktatás megközelítési módjai:
Magyarországi fejlődés (Torgyik, 2004):
A multikulturális nevelés-oktatás dimenziói:
Tatalmi integráció: arra fókuszál, hogy a különböző kisebbségekről, etnikai csoportokról, rasszokról milyen tudáselemek kerüljenek a tananyagba, azok hogyan integrálódjanak egy már meglévő tantervi anyagba, továbbá, hogy hol helyezzék el ezeket az ismereteket (külön kurzusként, szeparálva vagy a tananyag központi kérdéseihez kapcsolva)
Banks, J. A. (ed.) – Banks, C. A. M. (ass. ed.) (2001): Handbook of research on multicultural education. Jossey-Bass, San Francisco.
http://depts.washington.edu/ceterme/view.htm